Nedavno sam putovao avionom i gledam tamo one sve ljude oko aviona prije poljetanja kako provjeravaju svašta nešto stvari na avionu. Pa si mislim čemu sve to svaki puta. Ali ima zašto. Kad sjedneš u avion, staviš pojas i možda baciš pogled kroz prozor vjerojatno ne razmišljaš previše o tome što se događa iza kulisa. Znaš da ćeš doći do odredišta jer vjeruješ u sustav. Svi znamo da su procedure održavanja i upravljanja avionom sigurne i provjerene, i da ih se svi pridržavaju. I ono najbitnije – ne oslanjamo se na vještinu pojedinca, već na sustav koji garantira da će sve proći glatko.
Ništa nije prepušteno slučaju
Avionska industrija savršen je primjer kako strogi standardi i jasni postupci vode do uspjeha. Prije svakog leta, avion prolazi kroz detaljne provjere. To nije stvar hoće li se pilotu ili mehaničaru nešto svidjeti – postoji točno određen plan. Nitko tu ne improvizira. Svi znaju što im je posao i svi slijede isti plan.
Naravno, pilot je tu, ali njegov zadatak nije da se uzda u vlastite vještine, nego da prati provjerene postupke. Sustav je ključan – ne oslanjamo se na sreću ili iskustvo pojedinca, već na pravila i procedure koje osiguravaju sigurnost.
BIM: Gdje je naš plan leta?
E sad, dolazimo do BIM-a. Koliko puta se dogodilo da krenemo u projekt bez jasnog plana, s idejom “ma riješit ćemo to usput”? Netko će sigurno u ključnom trenutku “povući” i riješiti problem. BIM je često na takvim projektima ideja koja se rađa na početku projekta i isto tako često umire na kraju, a ne definiran proces koji će nas dovesti do željenog rezultata.
A BIM bi trebao funkcionirati slično kao avionski sustav – sa strogim pravilima, ciljevima i procedurama. Svi bi trebali znati što im je zadatak, što se od njih očekuje, i kako točno doći do cilja. Ako imamo jasan plan, nema potrebe za improvizacijama i kriznim situacijama.
Da ali BIM projekti su različiti
Sad će neki reći: “Ali s avionima uvijek radimo istu stvar, dok je svaki BIM projekt nova situacija!” To je istina – nijedan projekt nije potpuno isti. Ali ovdje ne pričamo o specifičnostima projekata, već o principu.
Kod aviona, uvijek postoji plan i uvijek se zna tko što radi. Možda procedure nisu identične za svaki let, ali postoje. Ista stvar trebala bi vrijediti i za BIM projekte. Možda svaki projekt donosi nešto novo, ali to nije razlog da se ne uspostave jasne procedure. One će se prilagoditi situaciji, ali ključ je u tome da znamo kako postupati, bez prepuštanja stvari slučaju.
Što se događa bez plana?
Evo što se događa: problemi. Krećemo bez plana, rješavamo stvari u hodu, i odjednom se nađemo u situaciji gdje čekamo nekog “spasitelja” da riješi kaos. Projekti se oduže, greške se gomilaju, a troškovi skaču.
S druge strane, kad imamo jasan BIM proces, svi znaju što mogu očekivati. Kao u avionu – nema iznenađenja. Ako svi slijede procedure, projekt teče glatko. Nema mjesta za dramu ili herojske poteze.
Kako isplanirati BIM?
Ciljevi! Ali iako mi se čini jako jasno uvijek iznova se nađem u situaciji da je to ključan problem. Nedovoljno jasno postavljeni ciljevi korištenja BIM-a na projektu. A kad ne znamo gdje trebamo stići onda je teško naći pravi put i postaviti procese. Naravno ciljevi su tek prvi korak.
Ukoliko imamo jasno postavljene krajnje ciljeve (EIR) onda trebamo krenuti od tog kraja prema početku i osmisliti jasne procese koji će do tih ciljeva dovesti (BEP).
Dodatno što nam treba su standardi. Neki osmišljeni okviri kojih se svi možemo držati. I da znamo da ako ih se držimo da ne možemo puno pogriješiti. Da ne moramo sami osmišljavati kako je najbolje “održavati avion” nego da postoji pravi način koji možemo preuzeti. Koji su to i kako ih primjeniti – to je tema s kojom se svi trebamo pozabaviti.
BIM kao sustav
Kao što se u avionu ne oslanjamo na sreću ili vještinu jednog pilota, tako ni u BIM-u ne smijemo prepustiti stvar slučaju. Procesi i standardi su tu da svi radimo svoj dio posla na siguran i predvidljiv način. Bez obzira na to koliko se projekti razlikuju, procedure nam osiguravaju da sve funkcionira. Jer sigurnije je kad imamo sustav koji nas vodi do cilja – bilo da je to siguran let ili uspješan projekt, nego da u nekom trenu moramo otvarati padobrane.