Osmišljavanje edukacije po prvi put nosi svoje izazove. Krećeš od grube ideje koja na kraju može završiti na razne načine. Taj proces je, iako zahtjevan, nešto što me istinski veseli. Uzeti kompleksnu temu i složiti je u nešto što je jasno, primjenjivo i lako probavljivo – to je izazov vrijedan truda.
Tako je bilo i s edukacijom “Koordiniranje BIM projekata”.
Od početne ideje “napraviti neku BIM edukaciju” do konkretnih 72 sata koje polaznici pozorno slušaju, prošao sam kroz mnoštvo dilema, tehničkih rješenja, konzultacija i pretumbavanja. Sve se na kraju posložilo u jedan, po meni, izuzetno vrijedan i zaokružen program.
Ali pravi test ne dolazi dok ne upoznaš prve polaznike. Tek tada vidiš tko to želi slušati, kakva su predznanja, koliko su zaintrigirani i koliko im ta tema “sjedne” u zadanom vremenu. Dok predaješ, stalno prikupljaš povratne informacije i učiš: što je dobro, što je previše, što možda nedostaje.
Na projektima često nemaš mogućnost postaviti stvari kako bi želio – previše je vanjskih faktora. No u učionici sve je pod tvojom kontrolom i to otvara mogućnost da prikažeš kako bi to idealno moglo izgledati. Ali tek kada krene edukacija i kada se plan počne realizirati sa polaznicima dobiješ pravi uvid u to što je i kako najbolje prenjeti. I zato sa svakom novom grupom, edukacija postaje fokusiranija, preciznija, konkretnija. Neke stvari koje su se na početku činile ključne padnu u drugi plan, a druge – koje možda nisi ni planirao isticati – isplivaju kao najkorisnije u ovakvom formatu edukacije.
Posebno sam zahvalan svima koji su aktivno sudjelovali, postavljali pitanja i komentirali – jer upravo su ti komentari pomogli da edukacija postane još bolja. Kako i učimo na tečaju: proces treba osmisliti, zapisati i onda usavršavati. Tako je i s ovom edukacijom – svaka nova grupa donosi nešto novo i obogaćuje cijeli program.
Kako edukacija izgleda u praksi?
Edukacija “Koordiniranje BIM projekata” podijeljena je u tri modula. Svaki modul ima svoj naglasak, ali se logično nadovezuju jedan na drugi, tvoreći zatvoren krug – od planiranja, preko kontrole, do suradnje i primjene.
Modul I: Planiranje BIM projekta – ili kako početi bez da se odmah spotakneš
Prvi modul često donese najviše “aha” trenutaka.
Polaznici tu prvi put jasno razdvoje pojmove koje su do tada možda koristili neprecizno. Shvate da raditi u Revitu nije isto što i voditi BIM projekt – i da BIM nije softver, niti Informacijski model, već proces koji zahtijeva dobru pripremu, jasne uloge i dogovorenu strukturu informacija.
Zajedno prolazimo kroz osnovne pojmove poput EIR-a, BEP-a, LOD-a i CDE-a, pričamo o standardima, dokumentima i klasifikacijama. No ono što ovaj modul čini posebnim jest način rada – puno razgovaramo, dijelimo iskustva i odmah primjenjujemo ono što definiramo.
Često upravo ovaj početni modul otkrije koliko nerazumijevanja nastaje kada projekt nema jasno definirana pravila igre. Zato je prvi cilj – dogovoriti se što je to “BIM za nas”, na ovom konkretnom projektu.
Modul II: Kontrola BIM Modela – jer “smeće unutra” znači “smeće van”
Drugi modul je, kako volim reći, trenutak kad “zasučemo rukave”.
U njemu ulazimo u same BIM modele – ne da bismo modelirali, nego da naučimo kako procijeniti njihovu kvalitetu i pripremljenost za suradnju.
Polaznici uče kako prepoznati i ispraviti probleme poput preteških datoteka, suvišnih informacija, loše organizacije modela i nedovoljno strukturiranih podataka. Analiziramo greške koje proizlaze iz nedostatka plana i postavljamo kontrole koje omogućuju da model zaista odgovori na potrebe projekta.
Cilj je da model ne bude sam sebi svrha – nego alat koji je spreman za daljnju primjenu: za analize, planiranje i komunikaciju.
Modul III: Suradnja na BIM projektu i korištenje BIM modela – ni najbolji model ne pomaže ako kvalitetno ne surađujemo
U završnom modulu stavljamo sve dijelove slagalice zajedno.
Ovdje se modeli više ne gledaju izolirano – spajamo ih, uspoređujemo, analiziramo i koristimo za konkretne zadatke.
Simuliramo rad BIM tima: povezujemo struke, detektiramo kolizije, razmjenjujemo informacije putem CDE-a, rješavamo nedostatke pomoću BCF-a i pratimo ispravke. Učimo kako se izrađuje 4D plan, kako izvući korisne količine za 5D i što znači kada se priča o 6D ili 7D modelima u kontekstu energetske učinkovitosti i održavanja.
Naglasak je na stvarnim procesima – komunikaciji, organizaciji i odgovornosti.
Učimo kako projektirati procese koji ne ovise o pojedincima, već o dogovorenim pravilima i zajedničkom razumijevanju.
Polaznici često shvate da nije problem u BIM-u, ni u alatima – nego u nedostatku procesa. A kad sve sjedne na svoje mjesto, otvori se prostor za pravu suradnju, bez nepotrebnih nesporazuma i gubljenja vremena.
Zatvoren krug
Tako zatvaramo cijeli krug od planiranja do korištenja BIM-a. Na kraju postane jasno da bez dobrog planiranja u nemamo niti neke velike koristi od samog BIM-a, ali it to da ukoliko model ne koristimo na pravi način nema svrhe niti ulagati preveliki trud u planiranje. Ali ako nam je jasno zašto želimo iskoristiti BIM, to dobro definiramo i u tijeku projekta kvaliteno iskontroliramo, imat ćemo izvrsnu podlogu koju možemo iskoristiti kako bi smo kroz praktične primjene iskoristili BIM model na najbolji način i time značajno unaprijedili procese pa time i ostvarili stvarne benefite od BIM-a.
I ako na kraju netko ode s osjećajem da mu je konačno sve sjelo na svoje mjesto – znam da sam napravio pravu stvar.